Uncategorized

CIA şefi Kabil’de Taliban lideriyle gizli bir görüşme yaptı

The Washington Post, tartışmaların muhtemelen ABD’nin Afganistan’dan çekilmesi için son tarihin 31 Ağustos’ta uzatılmasıyla ilgili olduğunu söylüyor

Salı günkü bir rapora göre, CIA Direktörü William J. Burns’ün Taliban’ın fiili lideri Abdul Ghani Baradar ile Pazartesi günü Kabil’de gizli bir görüşme yaptığı bildirildi.

İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan ABD’li yetkililer, Washington Post’un aktardığına göre, bu, grubun Afgan başkentini ele geçirmesinden bu yana Taliban ile Biden yönetimi arasındaki ilk üst düzey yüz yüze görüşme oldu.

CIA toplantı hakkında herhangi bir açıklama yapmadı, ancak rapora göre, görüşmeler muhtemelen 31 Ağustos’ta yabancı güçlerin Afganistan’dan çekilmesi için son tarihin uzatılmasını içeriyordu.

Taliban sözcüsü Suhail Shaheen Pazartesi günü erken saatlerde Sky News’e verdiği demeçte, ABD’nin süreyi uzatmayı amaçlayan müzakereler istemesi durumunda “cevabin hayır” olduğunu söyledi.

“Aramızda güvensizlik yaratacak. İşgali sürdürmeye niyetlilerse tepkiye yol açacaktır” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden, 31 Ağustos’tan sonra Afganistan’da kalmanın kapısını açık bıraktı, ancak Pazar günü yaptığı açıklamada, “uzatmak zorunda kalmamayı umduğunu, ancak konuyla ilgili tartışmalar olacağını” söyledi.

Konunun Salı günü yapılacak sanal bir G7 toplantısında ortaya çıkması bekleniyor ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Biden’ı kendi belirlediği son tarihte uzatma için zorlaması bekleniyor.

Taliban hareketi, 15 Ağustos’ta başkent Kabil’i aldıktan sonra Afganistan’ın kontrolünü ele geçirerek Afganistan cumhurbaşkanı ve diğer üst düzey yetkilileri ülkeyi terk etmeye zorladı.

Beklenmedik güç ele geçirme, yabancı askerlere veya gruplara yardım eden ve şimdi Taliban’ın intikamından korkan siviller de dahil olmak üzere Afganistan’dan kaçma telaşını tetikledi.

1968 yılında orta Uruzgan eyaletinde doğan Molla Abdul Ghani Baradar, Taliban’ın dört kurucusundan biridir.

Ahundzada’nın yardımcısı olarak hizmet vermeye devam ediyor ve aynı zamanda grubun siyasi işlerden sorumlu üst düzey yöneticisi.

Taliban’ın ikinci komutanı ve fiili lideri olarak Baradar, geçen yıl Şubat ayında grup adına ABD ile bir barış anlaşması imzaladı ve barış müzakerelerinde birçok yetkiliyle üst düzey görüşmeler yaptı.

Ocak 2019’dan bu yana Taliban’ın Doha, Katar’daki siyasi ofisinin başkanı olarak görev yapıyor.

Baradar, o sırada devam eden barış görüşmelerinin bir parçası olarak 3 Mart 2020’de Donald Trump ile telefon görüşmesi yapan ilk Taliban lideri oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu