DÜNYA

BM başkanı, liderlik netleştiğinde Taliban ile konuşmaya hazır

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres Perşembe günü yaptığı açıklamada, radikal grubun liderliği netleştiğinde Taliban ile konuşmaya hazır olduğunu söyledi.

BM’nin New York merkezinde gazetecilere verdiği demeçte, “Kiminle, hangi amaçla konuşmam gerektiği netleştiğinde kendim konuşmaya hazırım” dedi.

Yorumlar, ülkenin 300.000 kişilik ordusunun hızlı düşüşünü ve eski Cumhurbaşkanı Eşref Ghani’nin liderliğindeki ülkeden kaçışını gören bir yıldırım saldırısının ardından Pazar günü Taliban’ın Afgan başkentini ele geçirmesinin ardından geldi.

ABD, Washington ile mülteci statüsü arayan diplomatik personelin ve Afganların tahliyesini kolaylaştırmak için Cumartesi günü Kabil’deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nın komutasını devraldı. ABD’nin 31 Ağustos’a kadar geri çekilmesini tamamlaması bekleniyor, ancak Başkan Joe Biden, tahliyelerin tamamlanmaması durumunda bu tarihin ötesinde kalmaya kapıyı açık bıraktı.

Guterres, havaalanında “etkili güvenlik” garantisinin kalmasının önemli olduğunu düşünse de, BM’nin şu anda ABD çıkışının ardından tesisi işletme kapasitesine sahip olmadığını söyledi.

“BM’nin istediğini düşünmüyorum ve havaalanını işletme kapasitemiz olduğunu düşünmüyorum. Varlığımızın yararlı olduğu düşünülürse tüm taraflarla işbirliği yapabiliriz, ancak BM’yi düşünmek gerekir. Mevcut koşullarda, sahadaki varlığımızın ne olduğunu bilmek, elbette gerçekçi değil.”

Guterres, Güvenlik Konseyi’nin BM’nin Afganistan’daki yetkisini genişletmesi gerekip gerekmediğini söylemeyi reddetti, ancak uluslararası toplumun Afganistan konusunda oybirliğini sürdürmesinin önemini vurguladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu