DÜNYA

BM Başkanı Guterres, Ukrayna’ya yönelik barış çabalarından dolayı Türkiye’ye teşekkür etti


BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Türkiye’nin devam eden Rusya-Ukrayna savaşındaki çabalarından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti.

Erdoğan, Pazar günü Guterres ile yaptığı telefon görüşmesinde Ukrayna’daki son gelişmeleri ele aldı.

Erdoğan Guterres’e, Rusya-Ukrayna savaşında Türkiye’nin ateşkes, insani yardım, sivillerin tahliyesi ve barışın yeniden tesisi için çaba sarf ettiğini söyledi.

Guterres ise Erdoğan’a Türkiye’nin arabuluculuk çabaları, barış çalışmalarına katkıları ve diplomatik çabalarından dolayı teşekkür etti.

Türkiye, milyonlarca sivili etkileyen Ukrayna’da sürmekte olan Rus işgaline diplomatik çözüm bulma çabalarına öncülük eden ülkelerden biri olmuştur.

Ankara, savaştan sonra ilk kez iki ülkenin dışişleri bakanlarını Antalya’da bir araya getirdi.

Tarafsız ve dengeli duruşunu sürdüren Türkiye, Ukrayna ihtilafını yatıştırmak için diplomatik çabalarını sürdürmekte ve tüm tarafları temkinli olmaya davet etmektedir. Ankara, Moskova’yı izole etmek için tasarlanmış uluslararası yaptırımlara karşı çıkarken, bazı Rus gemilerinin Türk Boğazlarını geçmesini önlemek için boğazlarını da kapattı.

NATO müttefiki Türkiye, Karadeniz’de Ukrayna ve Rusya ile sınır komşusudur ve her iki ülkeyle de iyi bağları vardır. Çatışmanın başlangıcından bu yana Ankara, Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine verdiği desteğin altını çizerek iki taraf arasında arabuluculuk yapmayı ve barış görüşmelerine ev sahipliği yapmayı teklif etti. Son zamanlarda Rusya’nın işgalini uluslararası hukukun kabul edilemez bir ihlali olarak nitelendiren Türkiye, söylemini yakın enerji, savunma ve turizm bağları olan Moskova’yı gücendirmemek için dikkatli bir şekilde formüle etti.

Günlük Sabah Bülteni

Türkiye’de, bölgesinde ve dünyada neler olup bittiğini takip edin.


İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.KAYNAK

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu