DÜNYAEKONOMİ

BioNTech tek başına bu yıl Alman GSYİH büyümesine yüzde 0,5 ekleyebilir

Bir ekonomist Salı günü yaptığı açıklamada, Alman startup BioNTech tarafından çığır açan COVID-19 aşısının geliştirilmesi ve yerli üretiminin bu yıl Avrupa’nın en büyük ekonomisindeki ekonomik büyümeyi yüzde 0,5’e kadar artırabileceğini söyledi.

Alman ekonomisinin, geçen yılki salgınla ilgili %4,6’lık düşüşün ardından bu yıl kabaca %4 büyüdüğü görülüyor. Bu, BioNTech’in ve onun mRNA teknolojisine dayalı bir koronavirüs aşısının çığır açan geliştirmesinin, Makroekonomik Politika Enstitüsü’nün başkanı Sebastian Dullien’in tahminlerine dayanarak, 2021’deki genel gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) büyümesinin kabaca sekizde birini oluşturabileceği anlamına geliyor. IMK).

Dullien, Reuters’e verdiği demeçte, “Tek bir şirketin Alman GSYİH üzerinde bu kadar etkili olduğu başka bir örnek düşünemiyorum” dedi.

Bir hükümet yetkilisi, BioNTech’in genel ekonomik büyüme üzerindeki etkisinin bu yıl kolayca 0,5 puana ulaşacağını varsaymanın kesinlikle makul olduğunu söyledi.

Dullien, bir makro ekonomist olarak normalde bireysel şirketlere bakmadığını söyledi. “Ancak bazen, bireysel şirketlerin makroekonomik alaka düzeyine sahip olduğu nadir durumlar vardır. BioNTech çok nadir bir örnek,” dedi Dullien.

 

Hesaplamaları, BioNTech’in Pazartesi günü açıkladığı ve yeni girişimin bu yıl aşıdan daha önceki 12,4 milyar avroluk tahminden 15,9 milyar avro (18,63 milyar dolar) gelir elde etmeyi beklediğini gösteren en son kazançlarına dayanıyor.

Dullien, bu rakamın Almanya GSYİH’sının kabaca yüzde 0,5’i olduğunu söyledi. 2020’de Almanya’nın gayri safi yurtiçi hasılası yaklaşık 3,3 trilyon avro olarak gerçekleşti.

Dullien, “BioNTech yurtdışından nispeten az sayıda ön ürün tedarik ettiğinden, bu neredeyse tamamen yerli katma değerdir” dedi. “Yani bunun ekonomik büyüme üzerinde doğrudan bir etkisi var.”

Almanya’nın ülke dışında birçok araç üreten büyük otomobil şirketlerinin aksine BioNTech aşısını batı Almanya’da Marburg’daki bir fabrikada üretiyor. Ayrıca ABD’li ortağı Pfizer’den lisans ücreti alıyor.

BioNTech ve Pfizer, 2020’nin sonunda dünyanın ilk COVID-19 aşısı onayını aldı. Dullien, “BioNTech’in başarısı etkileyici” dedi. “Almanya’da gelecek için potansiyeli olan mükemmel bir araştırma ortamı var.”

ING Bank ekonomisti Carsten Brzeski de Dullien’in hesaplamasının makul olduğunu söyledi ve BioNTech’in başarı öyküsünün tek kelimeyle olağanüstü olduğunu ekledi.

Brzeski, “Sadece bir yılda sıfırdan yüze çıkabilen çok fazla şirket yok” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu