DÜNYA

Biden, COVID-19 aşı çalışmaları için havayolu CEO’larıyla bir araya geldi

Beyaz Saray, ABD Başkanı Joe Biden’in ülkedeki COVID-19 aşı oranlarını artırmanın yollarını bulmak için Çarşamba günü United Airlines ve Kaiser Permanente üst düzey yöneticileriyle görüşeceğini söyledi.

Bir yönetim yetkilisi, toplantıda United Airlines’tan Scott Kirby’nin yanı sıra Kaiser Permanente İcra Kurulu Başkanı Gregory Adams, Howard Üniversitesi Başkanı Wayne Frederick ve çalışanları için aşı veya test şartını benimseyen bir Güney Carolina işletme sahibinin de yer aldığını söyledi.

Ülke genelinde, başta ABD’nin güneyindeki muhafazakar eyaletler olmak üzere aşılama oranlarının düşük olduğu bölgelerde COVID-19 vakaları ve hastaneye yatışlar artıyor.

United Airlines daha önce ABD merkezli tüm çalışanlarının COVID-19’a karşı tam olarak aşılanması gerektiğini duyurmuştu . Başlıca ABD rakipleri American Airlines, Delta Air Lines ve Southwest Airlines, çalışanların aşılanmasını teşvik ediyor, ancak onları dayatmıyor.

Biden, şirketleri ve yerel yönetimleri daha fazla insanı aşı olmaya teşvik ediyor . Çalışma Bakanı Marty Walsh geçen hafta Reuters’e verdiği demeçte, Biden yönetiminin ayrıca işletmelerin aşıları zorunlu kılmak için hangi yetkilere sahip olduğunu araştırdığını söyledi.

 

Demokrat başkan geçen hafta, “Bu tür adımlar atarlarsa, onların ve diğer özel ve kamu sektörü liderlerinin sırtlarını alacağım” dedi.

Daha önce MSNBC’ye konuşan Kirby, bazılarının karşı çıkmasına rağmen çalışanların tepkisinin ezici bir çoğunlukla olumlu olduğunu söyledi.

Ancak yolcular için aşı zorunluluğu getirmenin daha zor olacağını ve ABD hükümetinin katılımını gerektirdiğini söyledi.

ABD havayolları bu yaz seyahat talebinde geniş bir toparlanma yaşadı, ancak Southwest Çarşamba günü, delta varyantının ABD ekonomisi üzerindeki etkisinin bir işareti olarak yükselen COVID-19 vakalarının talebi vurduğu konusunda uyardı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu