DÜNYAGÜNDEM

Bazı kamu faaliyetleri için negatif PCR testi şartı getirildi

Türkiye İçişleri Bakanlığı Cuma günü, aşı olmayanların bazı kamu faaliyetlerine katılmak için önümüzdeki ayın başlarında PCR testinin negatif olması gerektiğini duyurmak için bir genelge yayınladı.

6 Eylül’den itibaren aşı olmayan veya virüsten kurtulamayanların konser, sinema ve tiyatrolara girmeleri için PCR testinin negatif çıkması zorunlu olacak.

Bu tür kamu kuruluşları, ziyaretçilerin HES kodu – koronavirüs temas takip sistemi – aşı olup olmadıklarını, iyileştiklerini, hastalıktan sonra bilimsel olarak bağışıklık olarak kabul edilen süreyi kontrol edebileceklerini veya PCR testinin negatif olup olmadığını kontrol edebilecekler. son 48 saatten daha geç.

Açıklamada, “Kişi hastalığa yakalanmamışsa, aşılanmamışsa veya PCR testi negatif değilse etkinliğe katılmasına izin verilmeyecektir” denildi.

Ayrıca aşı olmayan veya iyileşmeyenlerin özel araçlar hariç uçak, otobüs, tren veya diğer toplu taşıma araçlarıyla yapacağı şehirlerarası yolculuklarda da PCR testi negatif olacak.

Belirtilen kriterlere sahip olmayanların şehirlerarası seyahatlerine izin verilmeyecek. Genelgede, pandemi ile mücadelede ve virüsün halk sağlığı ve kamu düzenine yönelik oluşturduğu riski en aza indirgemek için “en güçlü” unsurun gönüllü olarak yapılan bir aşı olmasının yanı sıra hijyen, maske takma ve sosyal mesafe kuralının da altı çizildi. .

Bakanlık, aşı rejimini tamamlayanlarda pandeminin neden olduğu vaka, hasta ve ölüm sayılarının düşük seviyelerde olduğunu vurguladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu