DÜNYAGÜNDEM

Azerbaycan’ın petrol dışı sektörü 2021’de yüzde 5,1 arttı

Ekonomik Reformlar ve İletişim Analiz Merkezi İcra Direktörü Vusal Kasımlı, Azerbaycan’ın petrol dışı sektörünün yılın ilk yarısında yüzde 5,1 arttığını söyledi.

Kasımlı’nın ifadesiyle, ülkenin ekonomik büyümesi 2021’in ilk yarısında yüzde 2,1’e yükseldi.

Büyüme, petrol ve gaz dışı sektörde yüzde 16,6, bitkisel üretimde yüzde 8,9, hayvancılıkta yüzde 2,4, bilgi ve iletişim hizmetlerinde yüzde 5,5 ve perakende ticaret cirosunda yüzde 1,7 olarak gerçekleşti.

“Bu yıl küresel sanayi büyümesi yüzde 3,5 olarak tahmin edilirken, Azerbaycan’ın petrol ve gaz dışı sanayi büyümesi yüzde 16,6 övgüye değer. Azerbaycan’da ekonomik büyümenin ana itici gücü petrol dışı sanayidir” dedi.

Bu arada, rapor edilen dönemde Azerbaycan manatı döviz kuru sabit kaldı ve enflasyon yüzde 4,3’e ulaştı.

Kasımlı, ilk beş ayda petrol dışı ihracatın yüzde 25,8 arttığını, petrol dışı sektörden Devlet Vergi Dairesi aracılığıyla devlet bütçe gelirlerinin ise yılın ilk altı ayında yüzde 9,5 arttığını vurguladı. Maliye ve para politikalarının etkin işbirliğinin makroekonomik istikrarı sağladığını da sözlerine ekledi.

Ayrıca icra direktörü, Azerbaycan ekonomisinin Karabağ’ı yeniden bütünleştirme ve bölgesel iletişimleri açma umutları ile birlikte yeni büyük ölçekli değişikliklerin eşiğinde olduğunun altını çizdi.

Karabağ’da mayın temizleme zaten yeni bir ivme kazandı, modern kentleşme süreci tüm hızıyla devam ediyor, “akıllı” yerleşimler inşa ediliyor, tarım ticareti, madencilik, inşaat, ulaşım ve lojistik ve hizmetler restore ediliyor. Kurtarılan topraklarda oluşturulan Karabağ ve Doğu Zengazur ekonomik bölgeleri, bölgesel uzmanlaşmanın derinleştirilmesi, yönetişimin etkinliğinin artırılması ve tarihi adaletin yeniden tesis edilmesi açısından önemlidir” dedi.

Azerbaycan’ın finans ve bankacılık sektörüyle ilgili olarak konuşan Bakan, yılbaşından bu yana kredi yatırımlarının yüzde 3,3, mevduatın yüzde 7,7, hane halkı mevduatının yüzde 5,3 ve bankaların net dış varlıklarının yüzde 10,3 arttığını kaydetti.

Kasımlı, Azerbaycan’ın Doing Business raporundaki yerinin 34. sıradan 28. sıraya, Ekonomik Özgürlük Endeksi’nde 44. sıradan 38. sıraya ve Küresel Siber Güvenlik Raporunda 55. sıradan 40. sıraya yükseldiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu