DÜNYA

Azerbaycan, Türkiye üzerinden Avrupa’ya gaz akışını artıracak: Bakan


Azerbaycan Enerji Bakanı Parviz Shahbazov Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Azerbaycan’ın Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra doğal gaz arzına ilişkin devam eden endişeler nedeniyle Türkiye üzerinden Avrupa’ya gaz arzını artırmaya istekli olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in geçen hafta yaptığı görüşmede doğalgaz tedariği konusu da gündemdeydi.

İki liderin görüşmesinde Türkiye-Nahçıvan Doğal Gaz Boru Hattı projesiyle ilgili konular ele alındı. Liderler, Türkiye-Azerbaycan işbirliğinin Avrupa’nın enerji güvenliğine katkısı konusunda da görüşlerini dile getirdiler.

Rusya’ya yönelik yaptırımların küresel enerji piyasası üzerinde ağır bir etkisi olması bekleniyor. Buna cevaben, Batı yaptırımları Rus ekonomisine de zarar verdiğinden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Perşembe günü Moskova’nın Avrupa’ya petrol ve gaz sevkiyatına devam etme taahhüdünü yineledi.

Interfax haber ajansına göre bir hükümet toplantısında konuşan Putin, Avrupa’yı Rus enerjisinin ana müşterisi olarak nitelendirerek, “Enerji arzı alanındaki tüm yükümlülüklerimizi yerine getireceğiz. Tedarik etmemiz gereken her şeyi tedarik edeceğiz.”

Rusya, Avrupa’nın en büyük petrol tedarikçisidir ve Avrupa’nın yıllık 500 milyon tonluk tüketiminin %30’unu karşılamaktadır.

Putin ayrıca bakanlar toplantısında Rusya’da yabancı yatırım için bir dava açmıştı. Kendini kimseye kapatmak çözüm değil, dedi.

Rusya’da ülkeyi terk etmek istemeyen yabancı yatırımcıların haklarının güvenilir bir korumaya ihtiyaç duyduğunu belirterek, “İsteyen tüm yabancı ortaklarımızla işbirliğine açığız” dedi.

Günlük Sabah Bülteni

Türkiye’de, bölgesinde ve dünyada neler olup bittiğini takip edin.


İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.KAYNAK

Başa dön tuşu