DÜNYAGÜNDEM

Azerbaycan, COVID-19 pasaportlarında değişiklik yapıyor

Azerbaycan Bakanlar Kurulu bugün, vatandaşların COVID-19 pasaportlarına sahip olmasını gerektirecek koronavirüs ile ilgili kısıtlamalarda değişiklik yaptı.

Bakanlar Kurulu brifinginde “Özel rejimin genişletilmesi ve bazı kısıtlamaların kaldırılmasına yönelik tedbirler hakkında” kararında yapılan değişiklikle 1 Eylül’den itibaren devlet kurumları çalışanlarının yüzde 80’inden COVID-19 pasaportu istenecek (ilk 1 Eylül’e kadar uygulanacak aşı dozu ve ikinci doz – 1 Ekim’e kadar.

Ayrıca, tıp ve ilaç kurumları, bilim ve eğitim kurumlarının tüm çalışanlarının COVID-19 aşısı olmaları gerekecektir.

Ayrıca, orta ve yüksek öğretim kurumlarında eğitim gören 18 yaş üstü tüm sakinlerin COVID-19’a karşı aşılanması zorunlu olacak.

18 yaşın üzerindeki sakinlerin, halka açık yiyecek içecek işletmelerinin, otellerin ve büyük ticaret merkezlerinin hizmetlerinden yararlanmak için COVID-19 aşılarına sahip olmaları gerekecektir.

COVID-19 pasaportları ilk olarak 31 Mayıs tarihinden itibaren spor ve eğlence merkezlerine girişlerde, daha sonra konser ve düğünlere girişlerde uygulandı.

COVID pasaportları, aşı sertifikası (aşı aşısı alma hakkında) ve bağışıklık sertifikası (hastalıktan kurtulma hakkında) olmak üzere iki belgeden oluşur. Her iki sertifika da bir QR koduna sahip olacak ve her ikisinin de spor ve eğlence merkezlerine girmesi gerekecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu