Ana sayfa DÜNYA AZAL uçakları ilk kez Karabağ semalarında radyo sinyali aldı

AZAL uçakları ilk kez Karabağ semalarında radyo sinyali aldı

23
0

Uzun bir aradan sonra milli seyir sistemlerinin radyo sinyalleri Karabağ semalarında yeniden yayınlanıyor. Bu sinyaller ilk olarak Azerbaycan Ulusal Havayoluna (AZAL) ait uçaklar tarafından alındı.

Azerbaycan Hava Yolları’nın basın servisi Trend’e verdiği demeçte, artık kurtarılan bölgeler üzerinde uçan tüm uçakların Fuzuli Uluslararası Havalimanı’nda kurulu VOR / DME yer navigasyon sisteminden bir çağrı sinyali alabileceğini söyledi.

Bu radyo sinyalleri Avrupa Hava Seyrüsefer Güvenlik Organizasyonu (EUROCONTROL) tarafından kaydedilmiş ve onaylanmıştır.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in talimatına göre, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) standartlarına uygun hava seyrüseferini sağlamak için Fuzuli Uluslararası Havalimanı’nda radyo ekipmanları aktif olarak kullanılıyor. Radar kompleksi ve aletli iniş sisteminin yanı sıra havacılık ve meteorolojik destek sistemlerinin kurulumu devam ediyor.

Azerbaycan’ın ICAO üyesi olduğu ve Uluslararası Sivil Havacılık Sözleşmesi (Chicago Sözleşmesi olarak da bilinir) uyarınca uluslararası hava seyrüseferi alanındaki devlet yükümlülüklerinin yerine getirilmesini sağladığı belirtilmelidir.

Sivil havacılığın temelini oluşturan Sözleşme, bir devletin hava sahası üzerindeki egemenliğini ve her ülkeye bu belgenin gereklerine uygun olarak uluslararası hava seyrüseferini sağlama yükümlülüklerini tanımlar.

Azerbaycan hava sahasında hava seyrüsefer hizmetlerinin sağlanması için Azerbaycan Uçuş Bilgi Alanının (UMS) sınırları ICAO Konseyi tarafından belirlenmiş ve onaylanmıştır ve ülkemizin egemen sınırlarına tam olarak uygundur.

Önceki makaleİran’da 31.8 bin koronavirüs vakası kaydedildi
Sonraki makaleAzerbaycan, COVID-19 pasaportlarında değişiklik yapıyor

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here