DÜNYA

Avrupa’nın silah ithalatı 2017-2021’de en fazla arttı: SIPRI


Pazartesi günü yayınlanan bir rapora göre, Avrupa, küresel silah ticaretinde genel bir düşüşün arka planına karşı 2017-2021’de bir önceki beş yıllık döneme kıyasla silah ithalatında en büyük büyümeyi gördü.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI), Avrupa ülkeleri tarafından yapılan silah ithalatının 2012-2016 ve 2017-2021 arasında %19 arttığını ve küresel silah transferlerinin %13’ünü oluşturduğunu ve aynı dönemde genel olarak %4,6’lık bir düşüş gösterdiğini belirtti. onun raporu.

SIPRI Arms’ın kıdemli araştırmacısı Pieter Wezeman, “Çoğu Avrupa devleti ile Rusya arasındaki ilişkilerde yaşanan ciddi bozulma, özellikle tüm ihtiyaçlarını ulusal silah endüstrileri aracılığıyla karşılayamayan devletler için, Avrupa silah ithalatındaki büyümenin önemli bir itici gücü oldu” dedi. Transfer Programı.

Wezeman, ” …Avrupa, Doğu Asya, Okyanusya ve Orta Doğu gibi yerlere yapılan yüksek silah ithalat oranlarının artması veya devam etmesi endişe verici silah stoklarına katkıda bulundu.”

Beş yıllık dönemde Avrupa’nın en büyük silah ithalatçıları İngiltere, Norveç ve Hollanda olurken, Ukrayna’nın ithalatı doğu bölgesindeki silahlı çatışmalara rağmen çok sınırlı kaldı.

Küresel olarak, 2017-2021’de ilk üç silah ithalatçısı Hindistan, Suudi Arabistan ve Mısır oldu.

Hindistan’ın silah ithalatı son beş yılda %21 düştü, ancak yine de dünyanın en büyük ithalatçısı olmaya devam etti. Hindistan, önümüzdeki birkaç yıl içinde birkaç tedarikçiden büyük ölçekli silah ithalatı planladığını da sözlerine ekledi.

Raporda, Yemen’deki çatışma ve İran ile diğer devletler arasındaki gerilimler nedeniyle Körfez bölgesindeki güvenlik gelişmelerinde silah ithalatının önemli bir rol oynadığı belirtildi.

Suudi Arabistan’ın silah ithalatı 2012-2016 ve 2017-2021 arasında %27 artarken, Katar’ın silah ithalatı %227 artarak onu 22. en büyük silah ithalatçısından altıncı en büyük silaha taşıdı.

Aksine, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) silah ithalatı %41 daralarak dünyanın en büyük üçüncü silah ithalatçısından dokuzuncu en büyük silah ithalatçısına yükseldi.

Son beş yılda silah ihracatında ABD ve Fransa artış gösterirken, Rusya, Çin ve Almanya düşüş kaydetti.

ABD’nin silah ihracatı önceki beş yıllık döneme göre %14 artarak 2017-2021’de küresel payını %39’a çıkarırken, Fransa küresel payındaki %59’luk artışla tüm silah ihracatının %11’ini oluşturdu.

2017-2021’de toplam büyük silah ihracatının %19’unu oluşturan Rusya, aynı dönemde iki alıcıya, Hindistan ve Vietnam’a yapılan teslimatlardaki düşüş nedeniyle ihracatının %26 düştüğünü gördü.

ABD, Rusya ve Fransa’nın ardından Çin dördüncü en büyük silah ihracatçısı ve Almanya beşinci en büyük silah ihracatçısı oldu.

Çin’in silah ihracatı yüzde 31 düşerken, Almanya son beş yılda yüzde 19’luk bir düşüş yaşadı.

Günlük Sabah Bülteni

Türkiye’de, bölgesinde ve dünyada neler olup bittiğini takip edin.


İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.KAYNAK

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu