DÜNYAGÜNCEL

Avrupa Birliği ilaç düzenleyicisi Biontech takviye dozlarını değerlendiriyor

Avrupa Birliği ilaç düzenleyicisi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Pfizer-BioNTech tarafından yapılan COVID-19 aşısı için bir takviye dozu hakkındaki verileri değerlendirdiğini söyledi .

Avrupa İlaç Ajansı (EMA) Pazartesi günü yaptığı açıklamada, 16 yaş ve üstü kişilerin iki doz aşılanmasından altı ay sonra üçüncü doz aşının yapılıp yapılmayacağını değerlendirerek, “zayıfladıktan sonra korumayı yeniden sağlamak” için olduğunu söyledi.

EMA uzmanları, yaklaşık 300 sağlıklı yetişkinin ikinci dozdan yaklaşık altı ay sonra bir destekleyici aşı aldığı devam eden bir denemenin sonuçları da dahil olmak üzere, Pfizer ve BioNTech tarafından sunulan verilerin “hızlandırılmış bir değerlendirmesini” yürütüyor.

Pfizer, üçüncü bir dozun onaylanması için ABD Gıda ve İlaç İdaresi’ne halihazırda bir başvuruda bulundu. ABD hükümeti geçen ay hidroforların büyük olasılıkla Eylül ayı sonlarında satışa sunulacağını söyledi . İsrail ve Türkiye, takviye dozları uygulamaya şimdiden başladı ve plan, Fransa ve Almanya da dahil olmak üzere diğer ülkelerde savunmasız nüfuslar için değerlendiriliyor.

Dünya Sağlık Örgütü ateşleyici doz kullanmamaya zengin ülkeler ile reddetti çekim gerekli olduğunun kanıtı hiçbir bilimsel veri yoktur sürerek Eylül en azından sonuna kadar. COVID-19 aşılarının, uygulanan 5 milyardan fazla dozun %2’sinden daha azını alan gelişmekte olan ülkelerde daha iyi kullanılacağını söylüyor.

Birkaç çalışma, son derece bulaşıcı delta varyantına karşı yetkili COVID-19 aşılarından korunmanın, insanlara aşı yapıldıktan aylar sonra düştüğünü, ancak aşıların hala ciddi hastalık, hastaneye yatış ve ölüme karşı güçlü koruma sağladığını göstermiştir.

Amsterdam merkezli EMA, önümüzdeki birkaç hafta içinde Pfizer aşısının üçüncü dozunu tavsiye edip etmeme konusunda bir karar vermeyi beklediğini söyledi.

Ayrıca, Pfizer-BioNTech ve Moderna tarafından yapılan COVID-19 aşılarının zayıf bağışıklık sistemi olan kişilerde üçüncü dozunun kullanımını da gözden geçirdiğini söyledi. Bu kişilerin “birincil aşılama programlarının bir parçası olarak” fazladan bir doza ihtiyaç duyabileceklerini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu