DÜNYA

Almanya, Türkiye’den 2 bin işçi alma planı içinde!…

Aşı ve ilaç çalışmaları sonucunda koronavirüsün etkileri azalmaya başlasa da pandemi günlerinin ekonomik zararı sektörlerde kendini göstermeye devam ediyor. Geçen gün Almanya’nın Türkiye’den 2 bin personel alımına hazırlandığı haberi havacılık sektöründe bir personel krizi olduğunu ortaya koyarken; Hürriyet yazarı Uğur Cebeci’nin de benzer bir konuyu köşesine taşıdığı görülüyor.

Koronavirüs salgınından en çok etkilenen sektörlerden biri de havacılık. Havacılık sektörünün, özellikle koronavirüsün etkilerinin personel sıkıntısıyla daha somut bir şekilde görülmeye başladığı bu günlerde yeni bir krize merhaba dediği anlaşılıyor. Bugünkü köşesinde “Havacılık sektörü eleman arıyor” başlığını taşıyan Uğur Cebeci, bu konuyu ve havacılık sektörünün yeni krizini şöyle değerlendiriyor.

Alman Haber Ajansı DSP Açıkladı: Alman Havalimanı 2 Bin İşçi Alımı Yapmayı Planlıyor

Cebeci’ye Göre Almanya’nın BERN Havalimanı’nda Ciddi Bir Sorun Var

Havacılık sektöründe yaşanan krizleri örneklerle köşesine taşıyan Uğur Cebeci; “COVID-19 sonrası beklenmedik bir şey oldu. Havayolları ve havalimanlarındaki çalışanların bir kısmı davet edilmelerine rağmen işlerine geri dönmedi. Özellikle evden çalışmaya alışanların bir kısmı sektör değiştirdi. Havacılığın iyileşmesi diğer sektörlere göre daha uzun sürdüğü için bazı çalışanlar şirketlerinden ayrıldı. Özellikle Avrupa’da yüksek seyreden işsizlik maaşları bu sektördeki işçileri daha da tembelleştirdi. Sektörün vasıflı ve vasıfsız işçi sayısının azalması da ciddi bir soruna neden oldu. Hava trafiğinin hızla yoğunlaşması Almanya, İngiltere, kısmen Fransa ve İtalya’da sorun yaratmaya başladı. Bu nedenle hem havayolları hem de havalimanları kısa eğitim kursları ile sektör dışından eleman alımına başlamıştır. Ancak bu uygulama yeterince hızlı olmayınca örneğin Almanya BERN Havalimanı’nda ciddi bir sorun ortaya çıktı. Avrupa’daki diğer havalimanlarında ve havayolu şirketlerinde ortaya çıkan sorun, Amerika ve Asya-Pasifik ülkelerinde de görülmeye başlandı.

Türkiye’de Benzer Bir Sorun Var

Türkiye’nin de havacılık krizinden etkilendiğini vurgulayan Uğur Cebeci; “Bizim için ise Türk Hava Yolları pandemi döneminde zorunlu durumlar dışında hiç kimseyi kadrosundan çıkarmadığı için büyük bir sıkıntı yaşamadı. Hızlı yer ve kabin ekibi takviyeleri de sistemdeki aksamaların önüne geçti. İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı eksikliklerini kısa sürede tamamlamayı başardı. Bu arada dünyada ciddi bir pilot sıkıntısı var. Türk Hava Yolları, yetiştirdiği genç pilotları tip eğitimlerini tamamladıktan sonra uçaklarına yerleştirmeye başladı. Büyük gövdeli uçak geçişlerinde sorun olmaması için ikinci pilotlar kaptan pilotluk eğitimlerini hızla tamamlarlar. Ancak bu durum yetersiz kalacağından THY’de 400’den fazla yabancı pilot uçmaya devam edecek. Pegasus pilot arıyor. Hem eğitimli hem de işe aldığı yabancı pilotlarla sorunsuz operasyonlarına devam ediyor.”

Cebeci, sektörde kadın erkek dengesine de dikkat çekti. “Dünyada hemen her sektörde kadınlar güçleniyor. Ancak havacılıkta bu güç daha yavaş hareket ediyor. Erkek egemen bir sistemde kırılmak ve yükselmek göründüğü kadar kolay değil. Kadın hakimiyetinin hakim olduğu havacılık sektörü, kabin ekibi, az sayıda pilot, az sayıda teknisyen ve ağırlıklı olarak ofis çalışanlarıdır. Sektörün yazılım tarafında imza atmak kolay bir iş değildi. Ama iki güçlü kadın, yıllar önce Hitit Bilgisayar markasıyla yola çıktı. 1994 yılında bu şirketi kurdular. Havacılık sektöründeki kadın uzmanlar için çok olmasa da bu yolun başlangıcı oldu. THY’de çalışan Nur Gökman ve Dilek Ovacık’ın ‘Türkiye’den bir teknoloji şirketi çıkarmak’ hayaliyle başlayan yolculukları, bugün dünya havacılık sektörünün sayılı büyük teknoloji şirketlerinden biri haline geldiğinin sözleriyle sona erdi. Türk.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu