DÜNYA

Almanya, ölümcül Leverkusen patlamasının ardından ihmal soruşturması başlattı

Alman savcılar Çarşamba günü yaptıkları açıklamada, bu hafta Leverkusen sanayi parkında en az iki kişinin ölümüne neden olan patlamayla ilgili ihmalkar bir cinayet soruşturması açtıklarını söylediler .

Soruşturma, bir kimya fabrikasının yakma fırınındaki patlamaya ihmalin yol açtığı iddialarını da araştıracak. Hiçbir şüphelinin adı geçmedi.

Bir sözcü, amacın patlamaya insan başarısızlığının yol açıp açmadığını belirlemek olduğunu söyledi. Polis zaten soruşturma açtı.

Alman çevre yetkilileri, kimyasal fabrika patlamasından kaynaklanan dumanın toksik bileşikler içerebileceği varsayımı üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Leverkusen’in bulunduğu Kuzey Ren Vestfalya eyaletindeki çevre ajansı, Salı sabahı erken saatlerde meydana gelen patlamanın ardından çevredeki bölgelere taşınmış olabilecek dioksin, PCB ve furan bileşiklerinden bahsetti.

 

Bu arada, patlayan atık yakma tesisini işleten şirket Currenta, hala kayıp olanlar için çok az umut verdi.

Currenta başkanı Frank Hyldmar, “Kayıp beş işçiyi canlı bulamayacağımızı varsaymalıyız.” Dedi.

En az iki kişi öldü ve 31 kişi de yaralandı. Currenta, patlamanın nedeninin bilinmediğini söyledi.

Leverkusen Chempark’taki patlamadan sonra alev alan tankların organik çözücüler içerdiğini ve devlet çevre ajansının tankların klorlu bileşikler içerdiği bilgisine sahip olduğunu söyledi.

Bir sözcü, “Klor içeren maddelerle ilgili özel zorluklar, yakma işleminde klor bileşiklerinin dioksin veya PCB bileşikleri haline gelebilmesidir” dedi.

Bunun gerçekte ne ölçüde meydana geldiği şu anda bir dioksin laboratuvarında değerlendirilmektedir. “Bu testler gerçekten zahmetli, bu yüzden sonuçlar hafta sonundan önce çıkmayacak” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu