DÜNYA

Almanya, F-35 hayalet avcı uçağı satın almak istiyor: Kaynaklar


Hükümet kaynaklarının Deutsche Presse-Agentur’a (dpa) verdiği bilgiye göre Almanya, hava kuvvetlerini ABD yapımı F-35 gizli savaş uçaklarıyla donatmak istiyor.

Kaynaklar Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD’li üretici Lockheed Martin’in uçağının 40 yıldan uzun bir süre önce tanıtılan Tornado filosunun halefi modeli olarak tedarik edileceğini söyledi.

F-35, dünyanın en modern savaş uçağı olarak kabul edilir. Özel şekli ve dış kaplaması nedeniyle, makinenin düşman radarının algılaması zordur.

Kaynaklar, Alman silahlı kuvvetlerinin en fazla 35 adet gizli jet satın almayı planladığını söyledi.

Berlin hükümeti, F-35 uçağının satın alınmasının Fransa ile ortak bir Avrupa savaş uçağı (Geleceğin Savaş Hava Sistemi) inşa etme planlarına karşı koyabileceğine dair daha önceki endişeleri yeniden düşünmüş ve reddetmiş görünüyor.

F-35 örneğinde, son zamanlarda Avrupa’daki NATO ortaklarının da jeti kullandığı ve operasyonda “sinerji etkilerinin” mümkün olduğuna dikkat çekildi.

Mevcut hükümet, Eylül ayındaki federal seçimlerin ardından hazırlanan koalisyon anlaşmasında Tornado uçağını değiştirmek için yola çıkmıştı.

Yıllardır modası geçmiş ve tükenmiş teçhizat raporlarının peşini bırakmayan Alman ordusu, şu anda teçhizatını güncelleme sürecinde.

Geçen ay, Almanya Şansölyesi Olaf Scholz, Ukrayna ihtilafı Berlin’i dış politikasını yeniden düşünmeye zorlarken, ülkenin yatırımlarını GSYİH’nın kilit %2 taahhüdünün üzerine getireceğini söylediği savunma harcamalarında büyük bir artış olduğunu duyurdu.

Scholz, Alman ordusunun federal bütçeden yatırımlar ve silahlanma projeleri için 100 milyar Euro (113 milyar dolar) alacağını söyledi.

Günlük Sabah Bülteni

Türkiye’de, bölgesinde ve dünyada neler olup bittiğini takip edin.


İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.KAYNAK

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu