DÜNYA

Almanya Başbakanı Scholz, Erdoğan ile görüşmek üzere Türkiye’ye geldi


Almanya Başbakanı Olaf Scholz, göreve başlamasından bu yana ülkeye yaptığı ilk ziyaret için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ikili ilişkileri görüşmek üzere Pazartesi günü Türkiye’yi ziyaret edecek.

Geziye Ukrayna’daki savaşın hakim olması bekleniyor.

İki lider öğleden sonra akşam yemeğinin ardından bir araya gelecek.

Scholz’un Pazartesi günü geç saatlerde Berlin’e dönmesi planlanıyor.

Ankara, Rusya’nın uzun zamandır korktuğu komşusunu işgal etmesiyle 24 Şubat’ta patlak veren Ukrayna savaşında arabuluculardan biri olarak ortaya çıktı. Bir NATO üyesi olan Türkiye, hem Ukrayna hem de Rusya ile yakın ilişkilere sahiptir.

Perşembe günü, Ukrayna ve Rusya dışişleri bakanları Dmytro Kuleba ve Sergey Lavrov, savaşın başlamasından bu yana ilk karşılaşmaları için Antalya’da bir araya geldi.

Müzakereler büyük ölçüde sonuçsuz kaldı, ancak Türkiye bunların gerçekleştiğini bir başarı olarak lanse etti.

ABD Başkanı Joe Biden bir telefon görüşmesinde Erdoğan’a teşekkür etti ve AB yetkilileri de Türk lideri savaşan tarafları bir araya getirdiği için övdü.

Ukrayna ihtilafı, Türkiye’yi son yıllarda bağları gergin olan ülkelerle de yakınlaştırdı.

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, Türkiye’ye yaptığı ilk ziyarette Pazar günü İstanbul’da Erdoğan’ı ziyaret etti. Geçen hafta İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ilk ziyaretini gerçekleştirdi.

Scholz için Pazartesi, Aralık ayında Angela Merkel’in yerine geçmesinden bu yana Avrupa Birliği dışındaki beşinci ziyaretini işaretleyecek. Daha önce Amerika Birleşik Devletleri, Ukrayna, Rusya ve İsrail’e gitmişti.

Almanya, on yıllardır Türkiye’nin en önemli ithalat ve ihracat destinasyonlarından biri olduğu için Ankara ve Berlin önemli ticaret ortaklarıdır. İki ülke, Almanya’daki 5 milyonluk Türk diasporası nedeniyle derin kültürel bağları da paylaşıyor. Türkiye, Almanlar için en iyi turizm destinasyonları arasında yer alıyor. Aynı zamanda binlerce Alman gurbetçiye de ev sahipliği yapıyor.

Günlük Sabah Bülteni

Türkiye’de, bölgesinde ve dünyada neler olup bittiğini takip edin.


İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.KAYNAK

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu