DÜNYA

Alman kimya tesisindeki patlamadan sonra zehirli atık korkuları devam ediyor

Leverkusen sakinleri, tehlikeli atık yakma parkında meydana gelen ölümcül patlamanın ardından Alman şehrinin havasındaki kimyasallardan endişe duymaya devam ediyor.

Köln’deki yetkililer Cumartesi günü, patlayan tankların içeriğinin “tarım kimyasallarının üretiminden kaynaklanan sıvı artıkları”, özellikle “fosfor ve kükürt içeren kimyasalları” içerdiğini duyurdu.

Duyuruya rağmen, felakette salınan kimyasalların insan sağlığına tehdit oluşturup oluşturmayacağı hala belirsizliğini koruyor.

Tesisin operatörü Currenta, Cuma günü düzenlediği basın toplantısında, tesisin ve patlayan tankların kimyasal içeriğinin soruşturma altında olduğuna dikkat çekerek, Currenta’nın tankların içeriğini bildiğini ve ilgili belgeleri yetkililere “tam olarak teslim ettiğini” de sözlerine ekledi. “

Kazanın nedeni belirsizliğini koruyor ve yetkililer felakete insan hatasının yol açıp açmadığını belirlemeye çalışıyor.

 

Kuzey Ren Vestfalya Çevre Bakanı Ursula Heinen-Esserof Cumartesi günü bölgeyi ziyareti sırasında patlamanın nedeninin araştırılması için çağrıda bulundu.

Patlamada ölenlerin sayısı şu anda beş, iki kişinin daha kayıp olduğu tahmin ediliyor. Polis, patlamayı taksirli cinayet olarak araştırıyor.

Heinen-Esser, “Düşüncelerimiz akrabalarımızla birlikte” dedi. “Aynı zamanda, meslektaşlarının yaşamları için gece gündüz savaşan ve savaşmaya devam eden ve yangının daha fazla yayılmasını engelleyen tüm acil durum çalışanlarına teşekkür ediyorum.”

Patlamayı büyük bir yangın izledi ve kurum kalıntıları yakındaki köylere düştü.

Kuzey Ren Vestfalya eyaletindeki çevre ajansı, çevredeki yerleşim bölgelerinde yapılan testlerin herhangi bir dioksin veya benzeri toksin tespit etmediğini ve yalnızca düşük kirlilik seviyelerini ortaya çıkardığını söyledi.

PCB (poliklorlu bifeniller) ve PAH (polisiklik aromatik hidrokarbonlar) seviyelerinin kabul edilebilir sınırların altına düştüğünü söylediler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu