DÜNYAGÜNDEM

Albayrak tarafından işletilen Alport, Batı Afrika’nın lojistik merkezi olacak

Gine’nin başkenti Konakri’de ulaşım ve geri dönüşüm operasyonları yürüten Albayrak Grubu, 2018 yılından bu yana işletmesini yaptığı şehrin en önemli limanlarından Alport’u genişletme ve geliştirme çalışmalarına devam ediyor.

Bu kapsamda Albayrak Grubu, 500 milyon dolarlık yatırımla Alport Conakry’nin kapasitesini ikiye katlayacak.

Conakry’deki Albayrak Alport temsilcisi ve protokol yöneticisi Ecevit Ercan, limanın ‘yap-işlet-devret’ modeliyle genişletilmesi için çalışmaların başladığını ve bunun üzerine 25 yıllık imtiyaz sözleşmesi imzalandığını söyledi. Tüm aşamaların tamamlanmasının ardından projenin toplam maliyetinin 500 milyon dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Alport Conakry operasyon müdürü Ali Akın Dinçer, şu anda limanın 2 km’lik bir rıhtımı olduğunu ve çeşitli büyüklük ve büyüklükteki birçok gemiyi barındırdığını kaydederek, hedefin kapasiteyi ikiye katlamak ve rıhtım alanını 4 km’ye çıkarmak olduğunu vurguladı.

Liman yaklaşık 260.000 metrekare alana ve toplam 11.000 metrekare kapalı depolama alanına sahiptir. Limanın mevcut yapısında 1.800 çalışan bulunmaktadır. Liman tamamlandığında bu sayının 2,5 kat artması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu