DÜNYA

AK Parti ve MHP Türkiye’nin yeni seçim yasası taslağını açıkladı


İktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) liderliğindeki Halk İttifakı, Pazartesi günü seçim yasası reform tasarısını açıkladı.

“Siyasi Partiler ve Seçim Kanunu” başlıklı taslakta, seçim barajının %10’dan %7’ye düşürülmesi öneriliyor.

D’Hondt yöntemi olarak bilinen mevcut %10’luk baraj ve en yüksek ortalamalar yöntemi, 1980 askeri darbesinden sonra referandumla kabul edilen 1982 Anayasası ile uygulamaya konulmuştur. AK Parti son on yılda birkaç kez barajı değiştirme sözü vermesine rağmen bu konuda henüz bir adım atılmadı.

15 maddeden oluşan taslağın, AK Parti ve MHP’nin ortak imzasıyla Pazartesi günü TBMM’ye sunulması bekleniyor.

Siyasi partilerin seçimlere katılabilmeleri için meclis grupları oluşturma şartının kaldırılmasını öneren taslakta, partilerin seçimlerden altı ay önce 41 ilde örgütlenmeyi tamamlamaları gerekecek.

Teklif, “seçim göçlerini” önlemek için yerel seçimlerde akrabalara oy vermek için seçimlerden önce adres değiştirmeyi de kısıtlayacak. Seçmenlerin son bir yıldaki adresi ikametgahı olarak kabul edilecektir.

Bu arada, seçim kurulu başkanını seçmek için en üst düzey üç seçim yetkilisi arasında kura çekimi yapılması bekleniyor.

AK Parti ve MHP, seçim yasasını cumhurbaşkanlığı sistemine daha uyumlu hale getirmek için değiştirmeye çalışıyor.

16 Nisan 2017’de yapılan referandumda Türk seçmenler, oyların yüzde 51,4’ünü alarak az farkla cumhurbaşkanlığını onayladı. Yeni sisteme resmi geçiş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oyların %52,6’sını aldığı 24 Haziran 2018 genel seçimlerinin ardından Meclis’te cumhurbaşkanlığı yemini etmesiyle gerçekleşti.

Türkiye’nin Haziran 2023’te cumhurbaşkanlığı seçimleri yapması bekleniyor ve Türk yetkililer muhalefetin erken anket yapma taleplerini reddetti.

Günlük Sabah Bülteni

Türkiye’de, bölgesinde ve dünyada neler olup bittiğini takip edin.


İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.KAYNAK

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu