DÜNYAGÜNDEM

Airbnb, 20.000 Afgan mülteciye ücretsiz konut sözü verdi

Çevrimiçi konaklama platformu Airbnb Salı günü dünya çapında 20.000 Afgan mülteciye geçici barınma sağlayacağını duyurdu.

Şirketin CEO’su Brian Chesky yaptığı açıklamada, “Bunun diğer iş liderlerine de aynı şeyi yapmaları için ilham vermesini umuyorum. Kaybedecek zaman yok” dedi.

Şirket, altını çizdiği çabada yeniden yerleşim kurumları ve ortaklarıyla yakın işbirliği yapacak.

“Airbnb, küresel iş dünyasının diğer üyelerini Afgan mültecilere acil destek sağlama çabalarına katılmaya çağırıyor” dedi.

Şirket, kriz zamanlarında insanların konut ve kaynakları paylaşmasına yardımcı olmayı amaçlayan kendi bağımsız, kar amacı gütmeyen Airbnb.org’u kurdu.

Açıklamaya göre, geçtiğimiz hafta sonu Airbnb.org, ABD’ye indikten kısa bir süre sonra 165 mülteciyi güvenli konutlara yerleştirmek için ortaklarıyla birlikte çalıştı.

Taliban hareketi, 15 Ağustos’ta başkent Kabil’i aldıktan sonra Afganistan’ın kontrolünü ele geçirerek Afganistan cumhurbaşkanı ve diğer üst düzey yetkilileri ülkeyi terk etmeye zorladı.

Beklenmedik güç ele geçirme, yabancı askerlere veya gruplara yardım eden ve şimdi Taliban’ın intikamından korkan siviller de dahil olmak üzere Afganistan’dan kaçma telaşını tetikledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu