DÜNYA

ABD’li otomobil devi Ford, Türkiye’de akü fabrikası kuruyor


Amerika Birleşik Devletleri’nin küresel otomobil üreticisi Ford, Avrupa’daki elektrik hedeflerini genişletirken, 2035 yılına kadar Türkiye’de bir pil fabrikası kurmaya ve minibüslerinden kaynaklanan tüm emisyonları ortadan kaldırmaya hazırlanıyor.

ABD’li otomobil üreticisi ile ortak girişime sahip Türk holdingi Koç Holding, Ford ve Güney Koreli akü üreticisi SK On ile ortaklaşa yapılacak akü yatırımına katılmak için Pazartesi günü bir niyet mektubu imzaladı.

Holding tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, “Otomotiv sektöründe ortaya çıkan fırsatları incelemeye yönelik devam eden çalışmalarımız kapsamında… ön niyetleri içeren bağlayıcı olmayan bir Niyet Mektubu (MoU) imzalandı. Ankara’da gerçekleştirilmesi planlanan akü üretim yatırımına Koç Topluluğu’nun katılımı için iş birliği fırsatlarını değerlendirmek üzere taraflar arasında görüş alışverişinde bulunuldu.”

Koç Topluluğu olarak, yatırıma katılma kararı ve sermaye dağıtımı kapsamında, taraflar arasında yapılacak görüşmeler ve fizibilite çalışmaları sonrasında yapılacak değerlendirmelere göre yatırım, işbirliği ve ortaklık koşulları netleştirilecektir.”

Ford tarafından yapılan duyurular, grubun işlerini akülü araçlar ve motor modelleri olarak ayırmasından bir hafta sonra geldi.

Karar, elektrikli otomobil öncüsü Tesla’yı devralmak için küresel bir yeniden yapılanmaya işaret ediyordu.

Ford’un yeni planları, 2035 yılına kadar her modeli tamamen elektrikli yapmayı içeriyor.

Anlaşmaya varılırsa, Türkiye pil fabrikası 2025 yılında yıllık 30-45 gigawatt-saat kapasite ile üretime başlayacak.

Bu arada, Türkiye fabrika kararı, grubun geçen yıl oraya 230 milyon pound (300,25 milyon $) yatırım yapmasına rağmen, artık pil üretimi için bir Birleşik Krallık tesisi düşünmediği anlamına geliyor.

Günlük Sabah Bülteni

Türkiye’de, bölgesinde ve dünyada neler olup bittiğini takip edin.


İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.KAYNAK

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu