DÜNYAEKONOMİ

Abd’de işsizlik oranı, ekonominin ivmesini sürdürmesiyle Temmuz’da %5,4’e düştü

Cuma günü yayınlanan resmi verilere göre, ABD’nin iş piyasası, emek yoğun hizmet sektöründeki işçilere yönelik talebin ortasında Temmuz ayında sağlam bir büyüme sağladı ve ekonominin ikinci yarının başında güçlü ivmesini koruduğunu gösterdi.

Çalışma Bakanlığı yakından izlenen istihdam raporunda, tarım dışı istihdamın Haziran ayında 938.000 artmasının ardından geçen ay 943.000 iş arttığını söyledi. Reuters tarafından ankete katılan ekonomistler, maaş bordrolarının 870.000 iş artacağını tahmin ediyorlardı.

Bununla birlikte, COVID-19 pandemisinin neden olduğu okullarda mevsimlik istihdamdaki değişimler, iş kazanımlarını gururlandırdı. Tahminler 350.000 ile 1.6 milyon arasında değişiyordu.

İşsizlik oranı Haziran’daki %5,9’dan %5,4’e geriledi.

” İş piyasası emek yoğun hizmet işletmeleri verilen güçlü bastırılmış talep işe devam ederken şartlar üçüncü çeyreğin başında sağlıklı gibi görünen” Sam Bullard, Charlotte Wells Fargo, Kuzey Carolina’da kıdemli ekonomist söyledi.

Pandemiden önce, eğitim istihdamı normalde okulların kapanmasıyla Temmuz ayında yaklaşık bir milyon iş azaldı, ancak bu yıl birçok öğrenci yaz okulunda koronavirüsün neden olduğu aksaklıklardan sonra yetişiyor. Bu muhtemelen hükümetin mevsimsel dalgalanmaları verilerden çıkarmak için kullandığı modeli veya mevsimsel faktörleri atarak maaş bordrolarını hızlandırdı.

Bullard, “Ülke genelindeki birçok büyük okul bölgesinde yaz okulu programlarının genişletilmesiyle birleştiğinde, mevsimsel uyum süreci Temmuz eğitim maaş bordrolarında bir başka büyük destek sağladı” dedi.

Güçlü istihdam raporu, geçen hafta ekonominin ikinci çeyrekte tamamen toparlandığı ve çok kısa süreli pandemik durgunluk sırasında yaşanan keskin üretim kaybı haberlerinin ardından geldi . Bu yılki ekonomik büyüme, 1984’ten bu yana en hızlı olacak olan %7 civarında görülüyor.

İşgücü piyasasının sağlığı, Federal Rezerv’in bir sonraki para politikası adımlarını büyük ölçüde etkileyecek .

Boston’daki Aberdeen Standard Investments baş ekonomist yardımcısı James McCann, “Önümüzdeki birkaç aydaki güçlü okumalar, Fed’in Eylül toplantısında bir daralma duyurusu için yeşil ışık yakacak gibi görünüyor” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu